07:36
21.02.2020
CUMA
TÜKETİCİ KÖŞESİ

MOBİLYA ALINIRKEN  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 Malumunuz, evlilik sezonu açılıyor, sezonla beraber de yaklaşık 400 sektör hareketleniyor. Bunlardan biri de mobilya sektörü. Bilenler bilir; mobilya almak zahmetli iştir, görüntüsü nasıl olacak, kalitesi nasıl olacak, tarzı bana uyacak mı, verdiğim paranın karşılığını alabilecek miyim türünden yığınla soru kafaları kurcalar. A’dan aldığım yemek takımı ile B’den aldığım koltuk takımı birbirine uyacak mı, mobilyalarım bana verilen teslimat tarihinde evimde olacak mı gibi yığınla tedirginlik de cabası. Mobilya yenilemeyi düşünenlere yardımı olabilir düşüncesi ile birkaç püf noktası vermek istedik.

     Mobilyaların görüntüsü


Bu tamamen size bağlı. Mağazadan bir ürünü beğenerek alabilir veya kendinize özel tasarım ve üretim yaptırabilirsiniz. Daha çok iç mimari ve proje çalışması yapan şirketler, size beğendiğiniz görsellikte mobilyaları kağıt üzerinde hazırlayacak, sonra da projedekinin aynısını üretecektir. Buna emin olabilirsiniz. Tek problem bazı insanlar kağıt üzerinde veya bilgisayarda modellenmiş görüntülerin evlerine koyulduğu zamanki halini gözlerinde canlandırmakta zorlanırlar. Bu sizin için bir sorunsa, hazırlanan projeyi dikkatli inceleyin. özellikle renk seçimleri çok kritiktir, çünkü küçük renk veya kumaş numunelerinde beğenilen renkler, mobilyaya, bir diğer ifadeyle büyük cisme uygulandığında aynı beğeniyi sağlamayabilir. Bu noktada kendinize güvenemezseniz, mimarların yönlendirmesine açık olmalısınız.
 
     Mobilyanın kalitesi

Bakın en büyük sorun bu; benim diyen mobilya ustası bir mobilyaya dışarıdan bakınca malzeme kalitesini anlayamaz. Anlarım diyen de yalan söylüyordur. Yalnızca bağlantı parçalarına kalite puanı verebilir.Satış danışmanlarından bu konuda size yardımcı olmalarını isteyin, onların görevi sizleri satın alacağınız ürünle ilgili bilgilendirmek.

     Mobilyanın tarzı

Açıkçası burada iş siz müşterilere düşüyor. Bir tarzınız varsa ve daha önemlisi ne istediğinizi biliyorsanız ve en önemlisi bu isteğinizi anlatabiliyorsanız, tabii ki ortaya çıkan sonuç tarzınızı yansıtacaktır.Tavsiyemiz mekanın dekorasyonu ile ilgili alışverişe çıkmadan önce gerekliliklerinizi ayrıntılı olarak not etmeniz, dekorasyon dergileri ve internet üzerinden hoşunuza giden tarzı yakalamaya çalışmanız ve bunları net bir şekilde satış danışmanına anlatabilmeniz.Unutmayın ki yaşayacağınız mekan, yükselen trendlere uygun bir vitrinden çok sizin rahat edebileceğiniz bir ortam olmalı.

     Teslimat tarihi

Özellikle yeni evlenenlerin, evlerini, doğru zamanda hazırlamaları çok önemlidir. özellikle sipariş ile üretilen mobilyalarda teslim süreleri uzundur, mobilya seçim tarihinizi bu süreleri ve çıkabilecek terslikler için bırakmanız gereken ekstra zamanı göz önüne alarak belirleyin.

     Mobilya Alırken Dikkat Edilecek İncelikler

 1. Mobilya alımında ucuz, kaliteli, güzel ve tarz sahibi dörtlüsünün bir araya gelmesi mümkün değildir. Kalite ve ucuzluk arasında bir seçim yapmak kaçınılmazdır. Şöyle açıklayayım: Bir mobilya MDF ile yapılmış olsun. En iyi MDF ile en kötü MDF arasında nerdeyse 3 kat fiyat farkı vardır. Sözde mobilya MDF’dir, ancak önemli olan hangi MDF olduğudur ve inanın bunu bakarak veya inceleyerek anlamanız söz konusu değildir. Ayrıca bağlantı parçaları (menteşeler, çekmece ve sürgülü dolap kapağı rayları) çok önemlidir. Bir bağlantı parçası mobilyanın uzun ömürlü olması için esas önemli konulardan biridir. Buna dikkat edin.

2. Cila kalitesi uzun ömürlü güzel görünüm için olmazsa olmaz şarttır. Genelde mobilyalar ham haliyle alınır ve sonradan cilalatılır. Bu nedenle pek çok mağaza modelde değişiklik yapamazken, renk ve ek parçaları değiştirebilir. Cilanın kaç kat olduğu, hangi maddelerin kullanıldığı hakkında detaylı bilgi isteyin, mümkünse bu maddeleri araştırın. Ancak yine de cilası bitmiş bir mobilyanın cila kalitesini anlamanız mümkün değildir.

3. Mobilyanın yapımında kullanılan malzemenin seçimi, tamamen mobilyanın kullanım alanına bağlıdır.Bu nedenle kaplamalı ürün, mdf-lam ve sunta-lam ürün konularında ön yargılı olmayın. Satış danışmanından ürünün malzemesi ile ilgili ayrıntılı bilgi isteyin ve eksileri, artıları kullanacağınız alana göre belirleyin.

4.
Sandalye ve koltuk konusu müşteriler için tam bir muammadır.Koltuk ve sandalyenin üzerine kumaş geçirildiği anda mümkün değil ne olduğu anlaşılamaz. İster oturun, ister üzerinde zıplayın kesinlikle hiçbir kalite değerlendirmesi yapamazsınız. Ağaç iskelet bağlantılarında sadece çivi ve vida kullanılmadığına emin olun. Doğru bağlantı biçimi köşelerin belli paylar ile iç içe geçmesi ve bu payların güçlü ahşap yapıştırıcılarla yapıştırılması, daha sonra da vida ile güçlendirilmesidir. Sadece vida ile tutturulmuş bağlantılar çok kısa zamanda deforme olacaktır. Eğer mevcut mobilyalarınızda böyle bir dertten muzdaripseniz büyük ihtimalle sorun bağlantıların sadece vida ile yapılmış olmasıdır. Koltuk iskeletlerinde ahşap tercih edin. Diğer tüm malzemelere göre daha dayanıklıdır.

5.
Farklı yerlerden aldığımız mobilyalar birbirine uyacak mı? Bazen uyar, bazen uymaz. Ama cila renginde farklılıklar yaşanması bu hallerde sık görünen bir sorundur. Size tavsiyemiz, özellikle kaplamalı ürünlerde hepsini aynı yerden almanız. Bazı mobilyalara biraz yüksek bedel ödeseniz bile hem pazarlık gücünüz yükseleceği için daha çok indirim alacak ve dip toplamda benzer rakamlara ulaşacaksınız, hem de görüntüyle ilgili sıkıntılardan kurtulacaksınız.

Bu tavsiyeler ışığında alacağınız mobilyaların sizlere uğur getirmesi dileğiyle.